Две нови AI системи на Google DeepMind – AlphaProof и AlphaGeometry 2 – постигнаха забележителен успех на 65-тата Международна олимпиада по математика (IMO).

Провеждана ежегодно от 1959 г. насам, олимпиадата е едно от най-престижните състезания за млади математици и включва задачи от алгебрата, комбинаториката, геометрията и теорията на числата.

Тази година, наред с блестящите млади математици, двете системи на DeepMind се изправиха срещу предизвикателствата на престижното състезание. Изненадващо и невиждано досега, те успяха да решат четири от шестте задачи на олимпиадата, получавайки 28 от възможни 42 точки – резултат, който им донесе сребърен медал. За сравнение, тазгодишният минимум за златен медал беше 29 точки и бе постигнат от 58 от 609-те участници в състезанието.

DeepMind
Source: DeepMind

Българският отбор, който традиционно е един от най-силните, също постигна впечатляващ резултат, завоювайки три сребърни и два бронзови медала.

Що се отнася до AI системите на DeepMind, първата, AlphaProof, успя да реши две задачи по алгебра и една по теория на числата, която бе и най-трудната на олимпиадата (решена само от петима участници). AlphaGeometry 2, от друга страна, реши единствената геометрична задача, и то в рамките на 19 секунди. Две задачи по комбинаторика останаха нерешени.

Решенията на AI системите са оценени съгласно официалните правила на олимпиадата от водещи математици, включително проф. сър Тимъти Гауърс, който е златен медалист на IMO и носител на медала „Фийлдс“, едно от най-високите отличия за математици.

Но какво точно представляват двете системи на DeepMind?

Първата, AlphaProof, комбинира предварително обучен езиков модел с алгоритъма AlphaZero, който през 2017 г. постигна най-високи резултати в настолните игри шах, шоги и го, надминавайки всички съществуващи програми и човешки шампиони. Процесът на обучение на AlphaProof включва многократни цикли на самообучение, при които системата непрекъснато търси нови и по-ефективни методи за решаване на проблеми. От DeepMind твърдят, че преди олимпиадата AlphaProof се е обучавала интензивно в продължение на няколко седмици, решавайки и проверявайки милиони задачи от различни математически области.

AlphaGeometry 2, от друга страна, е значително подобрена версия на системата AlphaGeometry, представена от DeepMind през януари тази година. Тя се основава на езиковия модел Gemini и е обучена с голямо количество синтетични данни. От DeepMind твърдят, че преди тазгодишната олимпиада AlphaGeometry 2 е успяла да реши 83% от задачите по геометрия от всички IMO състезания, проведени през последните 25 години, в сравнение с 53% от предшественика си.

Експертите от Google DeepMind вярват, че разработването на AI системи, които притежават математическо разсъждение, може да отключи нови хоризонти в науката и технологиите. „Очакваме с нетърпение бъдеще, в което математиците работят с AI инструменти, за да изследват хипотези, изпробват смели нови подходи за решаването на дългогодишни проблеми и бързо да завършват трудоемки доказателства“, заключват те.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: