След месеци на спекулации, OpenAI представи своя отговор на традиционните търсачки, предизвиквайки доминацията на Google в онлайн търсенето.

В четвъртък, 25 юли, подкрепената от Microsoft компания съобщи, че започва тестове на нова търсачка, наречена SearchGPT. Услугата, която OpenAI описва като „временен прототип“, има за цел да съчетае силните страни на AI модели като GPT-4о с актуална информация от мрежата.

Като за начало, OpenAI ще предостави достъп до SearchGPT на малка група потребители и издатели, за да събере обратна връзка. В бъдеще компанията планира да интегрира най-успешните функции директно в ChatGPT.

Интерфейсът на SearchGPT включва текстово поле с въпроса „Какво търсите?“, но вместо да връща обикновен списък с връзки, SearchGPT се опитва да организира и интерпретира резултатите. След въвеждане на заявката, потребителите получават отговори, които съдържат цитати и връзки към съответните източници, както и възможност за задаване на допълнителни въпроси.

Source: OpenAI

Според OpenAI, SearchGPT е създаден единствено като инструмент за търсене и не е свързан с процеса на обучение на AI модели. Издателите, от своя страна, ще имат възможност да контролират начина, по който тяхното съдържание се появява в резултатите от търсенето, твърдят от компанията.

Google също тества подобна услуга за търсене, наречена AI Overviews, а Perplexity предлага търсачка, базирана на изкуствен интелект, от повече от година. И двете компании бяха критикувани за неточни отговори и неправомерна употреба на съдържание. Perplexity, например, наскоро бе обект на критики от страна на Forbes и Wired поради съмнителни практики за събиране на данни.

OpenAI се стреми да адресира тези проблеми чрез директни партньорства с издателствата. През последните месеци, подкрепената от Microsoft компания подписа редица споразумения с едни от най-големите медийни организации, в това число News Corp, Vox Media, The Atlantic, Axel Springer и др.

Според Никълъс Томпсън, главен изпълнителен директор на The Atlantic, „търсенето с помощта на AI ще се превърне в един от основните начини, по които хората навигират в интернет, поради което е изключително важно технологията да бъде изградена по начин, който цени, уважава и защитава журналистиката и издателите.“

Всеки, който желае да получи ранен достъп до търсачката на OpenAI, може да се запише в списъка с чакащи на адрес: https://chatgpt.com/search.

Последвайте ни в социалните мрежи – FacebookInstagramX и LinkedIn!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Абонирайте се за нашите седмични бюлетини

Получавайте всяка неделя в 10:00ч последно публикуваните в сайта статии

Бюлетини: