Perplexity AI, стартъп, известен със своята иновативна търсачка, базирана на изкуствен интелект, обяви нова инициатива, наречена „Програма за издатели“. Чрез нея подкрепената от Джеф Безос и Nvidia компания планира да споделя част от рекламните си приходи с медийни агенции, чиито материали биват използвани в резултатите от търсенето.
Въпреки че в момента бизнес моделът на Perplexity е базиран предимно на абонаментни планове, компанията възнамерява да включи и реклами. Те ще присъстват в интерфейса на търсачката и във функцията „Pages“ (Страници), която превръща резултатите от търсенето в публично достъпни статии, подобни на тези от Wikipedia. Рекламите ще бъдат въведени през следващите месеци, твърдят от компанията.
„Опитваме се да направим нещо, което никоя технологична платформа не е правила, а именно споделяне на приходите“, казва главният продуктов директор на Perplexity, Дмитрий Шевеленко. „Ние сме в уникална позиция, за да можем да направим това, защото току-що стартираме нашия рекламен бизнес, който е основният ни двигател на приходите.“
A core belief at Perplexity is that everyone should have access to relevant and accurate information on the topics that matter to them. To ensure that publishers can benefit as Perplexity grows, today we’re excited to launch our publishers program with our first partners: @TIME,… pic.twitter.com/K1oPCpw3li
— Perplexity (@perplexity_ai) July 30, 2024
Сред първите участници в програмата са TIME, Der Spiegel, Fortune, Entrepreneur, The Texas Tribune и WordPress.com. Те ще получават „двуцифрен процент“ от рекламните приходи на Perplexity, когато тяхното съдържание се появява до реклами в резултатите от търсене, твърдят от компанията. С други думи, когато потребител зададе въпрос и Perplexity генерира рекламни приходи, цитирайки статия на даден издател в отговора си, компанията ще сподели фиксиран процент от тези приходи с издателя.
Perplexity също така ще осигури на своите медийни партньори набор от инструменти и ресурси, включително безплатен едногодишен абонамент за корпоративната версия Perplexity Enterprise Pro на всички служители на въпросните организации.
Новата инициатива на Perplexity идва на фона на нарастващо недоволство от страна на медиите. През последните месеци редица новинарски издания изразиха загриженост относно начина, по който компанията използва тяхното съдържание. WIRED и Forbes, например, обвиниха Perplexity в съмнителни практики за събиране на данни, включително пренебрегване на Протокола за изключване на роботи (Robots Exclusion Protocol) и злоупотреба с ексклузивно съдържание. Amazon Web Services (AWS) дори започна разследване по въпроса.
Междувременно, OpenAI също обяви, че е започнала да тества своя собствена AI-търсачка, наречена SearchGPT. Освен че се стреми да се позиционира като пряк конкурент на лидера в онлайн търсенето, Google, OpenAI е в състояние да детронира и стартъпи като Perplexity, които, по ирония на съдбата, използват именно нейните технологии. Подкрепената от Microsoft компания също подписа редица споразумения с някои от най-големите медийни организации в света, включително News Corp, Vox Media, The Atlantic, Axel Springer и други.
Последвайте ни в социалните мрежи – Facebook, Instagram, X и LinkedIn!